Anasayfa / Emek / Belediye-İş 2 No’lu Şube: “Taşeron Düzeni Öldürür!”

Belediye-İş 2 No’lu Şube: “Taşeron Düzeni Öldürür!”

 İstanbul:Bakırköy Belediyesi’nde çalışan Belediye-İş 2 No’lu Şube üyesi işçiler 11 Aralık Pazartesi günü yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden Mustafa Yılmaz’ı andı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan Yılmaz’ın taşeron işçisi olduğu belirtilerek: “Taşeron düzeni öldürür, tüm taşeron işçilere koşulsuz şartsız kadro” şiarı yinelendi.

Saat 11:30’da işçiler basın açıklaması öncesi, iş cinayetinin yaşandığı yere karanfil bırakarak burada bir anma gerçekleştirdi. Sonrasında Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen Belediye-İş 2 No’lu Şube üyesi işçiler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Mustafa Yılmaz’ın anısına sloganların atılmadığı basın açıklamasında işçiler sloganlarını dövizlere yazarak taşeron çalışma düzenini teşhir ettiler.

‘İş cinayetleri taşeronlaşmanın bir sonucudur’

Basın açıklamasını Belediye-İş 2 No’lu Şube başkanı Erol Özdemir okudu. Özdemir açıklamada uzun yıllardır gerçekleşen özelleştirmelerle birlikte taşeronlaşmanın hız kazandığını ve bunun da güvencesiz çalışmayı doğurduğunu vurgulayarak iş cinayetlerinin de taşeranlaşmayla birlikte arttığına dikkat çekti.

Devamında; “Mustafa Yılmaz taşeronda çalışan bir işçidir. Olay günü yıkımın olduğu sahada, yıkımdan kaynaklı toz kalkmaması için tankerle sulama yapmak için oraya gönderilmiştir. Arkadaşımızı kaybetmenin üzerinden bugüne tam 1 hafta geçmiştir, Mustafa Yılmaz’ın işçi kardeşleri olarak bizler bu süreçte arkadaşımızın bize emaneti olan acılı ailesine karşı görevlerimizi yerine getirdik.

1 hafta sonra buradan Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan Bakırköy Belediye Başkanı Sayın Bülent Kerimoğlu ’na hem bizlerin hem de duyarlı kamuoyunun merak ettiği şu soruları yöneltmek istiyoruz;

Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçisi Mustafa Yılmaz’ı uzmanlık gerektiren yıkım alanında sulama yapması talimatını kim vermiştir?

Yıkım sahasının iş sağlığı ve güvenliği sorumluları kimlerdir, yasal prosedürler gereği olan önlemler alınmış mıdır?

Olayın gerçekleşmesi üzerinden geçen 1 haftada Bakırköy Belediye yönetimi bir iç denetim işleyişi başlatmış mıdır?”  ifadelerine yer verilerek iş cinayetlerinin sorumlularının takipçisi olunacağı bir kez daha vurgulandı.

Basın açıklaması, taşeronun kaldırılması, kadrolu ve güvenceli çalışma talebi yinelenerek son buldu.