Anasayfa / Güncel / Partizan flamalarının yasaklanması Devrimci Güç Birliği tarafından protesto edildi

Partizan flamalarının yasaklanması Devrimci Güç Birliği tarafından protesto edildi

Partizan flamalarının savcılık kararıyla toplatılmasına ve Devrimci Güç Birliği bileşenlerine yönelik baskı ve saldırı politikasına dair Dersim Merkez’de bulunan seçim irtibat bürosunda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Dersim Devrimci Güç Birliği bileşenlerinin katıldığı basın açıklamasında:

“Seçim çalışmasına katılan arkadaşlarımızın taciz edilmesiyle başlayan süreç, afiş, ve pankart yasaklamalarına daha sonra da seçim bürolarımıza yönelik baskınlara dönüşmüştür. Yöneticilerimiz ve üyelerimiz gözaltına alınmakta, panzerler ve akreplerle fiziki takip yapılmakta, dilimiz yasaklanmak istenmekte, seçim broşürlerimiz toplatılmakta veya yırtılmaktadır. Son olarak Dersim’de bulunan seçim bürolarımız basılarak Partizan pankart ve afişleri toplatılmıştır. Arkadaşlarımızın maruz kaldığı provokasyon, saldırı ve tehditlerin sorumluluğu Dersim Belediyesi Başkan Vekili olarak atanan kayyım ve onu atayan AKP iktidarıdır” denildi.

Emek Partisi’nden Levent Tüzel konuşmasında, “31 Mart yerel seçimleri 5 yıl önceki seçimlerden çok farklı bir ortamda yapılıyor. Dersim’de iki yıla yakın bir süredir yerel yönetim anlayışı sakatlanmış durumda. Vali tek adam adına, buradaki kayyımlık görevini yerine getiriyor. Buranın gençliğini, tarihini ve dokusunu değiştirmeye dönük çalışmalar yapıyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuk dışı keyfi uygulamalar ortaya çıkıyor; DDGB’nin bir bileşeni olan Partizan hareketi hukuk dışı bir uygulamayla karşı karşıya. Bunun buradaki seçim çalışmalarına müdahale olduğu çok açık. Buradaki çalışmayı yürüten koordinasyonumuz bu durumu valilik ve seçim kurulu nezdinde protesto ediyor” ifadelerini kullandı.

“PARTİZAN SİYASİ BİR GELENEKTİR; İBRAHİM KAYPAKKAYALARIN, ALİ HAYDAR YILDIZLAR NİCE BEDELLERLE ORTAYA KOYDUĞU BİR GELENEKTİR”

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise yaptığı konuşmada, “Dersim’de devrimci-demokrat, yurtseverler güçleri ayırmak isteyen zihniyet burada kendince bir kriminal politika yürütüyor. Partizan; bir dergidir, Partizan’ın meşru, demokratik çalışmaları ve bürosu vardır; Türkiye genelinde çıkardığı bir dergi vardır. Partizan; siyasi bir gelenektir; İbrahim Kaypakkayaların, Ali Haydar Yıldızların nice emek ve bedellerle ortaya koyduğu komünist, devrimci değerleri içeren, bizim saygı duyarak benimsediğimiz bir siyasal hattır. Bu anlamda Partizan’ın bayrağına yapılmış olan saldırı Dersim’in tarihine, İbrahim Kaypakkayalara, Ali Haydar Yıldızlara bu devrimci değerlere yapılmış bir saldırıdır, gayr-i meşrudur. Devrimci Güç Birliği bileşenlerinden herhangi birine yapılan saldırı tümüne yapılmış bir saldırıdır”ifadelerini kullandı.